EN

Dobrodošli na online kartu švedske razvojne saradnje

Ovdje možete pronaći informacije o švedskoj razvojnoj saradnji u Bosni i Hercegovini, pretražiti pojedinačne projekte i vidjeti gdje se oni nalaze.

Švedska razvojna saradnja u Bosni i Hercegovini

Glavni cilj podrške koju Švedska pruža je poboljšanje uslova života građana u Bosni i Hercegovini. Kao način da se to postigne, glavni fokus je stavljen na približavanje zemlje Evropskoj uniji (EU). Zemlju podržavamo preko raznih partnera i kroz različitu vrstu podrške, kao što su podrška javnim institucijama, civilnom društvu, privatnom sektoru i međunarodnim akterima.

Perspektiva Švedske je dugoročna i jasno utemeljena na evropskim i globalnim normama i vrijednostima kao što su demokratija, ljudska prava i vladavina zakona, rodna ravnopravnost i održivi razvoj (kroz okolišni, socijalni i ekonomski razvoj). Nastojimo da integrišemo ove perspektive u našu razvojnu saradnju. Naši napori su usmjereni na razvijanju odnosa povjerenja sa različitim partnerima, gdje otvoreno razgovaramo o različitim pitanjima kao što su transparentnost i borba protiv korupcije. Švedska uvijek teži inkluzivnom pristupu i traži promjene koje će obuhvatiti i ugrožene i marginalizovane kategorije u društvu. Smatramo da su promjene održivije ako se ideje i rješenja definišu lokalno, pa stoga ističemo važnost lokalnog vlasništva nad projektima. Također smatramo da je važno podržati inicijative preko entitetskih i etničkih linija i nastojimo da podržavamo promjene na nivou cijele zemlji.

Osvrćući se unazad, podrška Švedske Bosni i Hercegovini počela je 1994. godine. Tokom tih početnih godina fokus je bio na humanitarnoj pomoći za obnovu kuća i na pomaganju ljudima da se vrate u svoje domove nakon rata koji se vodio od 1992. do 1995. godine. Početkom 2000-tih razvojna saradnja se usmjerila na dugoročniju podršku. Od 2014. godine fokus Švedske je na pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, u skladu sa formalnim zahtjevom zemlje za članstvo u EU. Od početka pružanja pomoći 1994. godine pa do danas, ukupna pomoć Švedske Bosni i Hercegovini u obliku grantova premašuje iznos od 5 milijardi SEK (ili približno 0,5 milijardi EUR). Posljednjih godina Švedska osigurava oko 150-200 miliona SEK godišnje (oko 15-20 miliona EUR) kroz finansijsku podršku za razvojnu saradnju. Bosna i Hercegovina također ostvaruje korist i od podrške koju Švedska pruža regionalnoj saradnji na zapadnom Balkanu.

Danas se podrška Švedske Bosni i Hercegovini – putem projekata koji su vidljivi na karti – fokusira na četiri oblasti: ljudska prava, demokratija, vladavina zakona i rodna ravnopravnost; okoliš i klima; ekonomski razvoj te mirna i inkluzivna društva.

Na stranici Openaid.se dato je više informacija o Švedskoj razvojnoj saradnji.

Oblasti podrške

Ekonomski
razvoj

Fokus je na ekonomskoj integraciji sa EU i razvoju tržišne ekonomije. Švedska podrška pokriva spektar od direktne podrške malim i srednjim preduzećima kako bi ih učinila konkurentnima, preko podrške inovacijama i mladim preduzetnicima, pa do podrške uticaju na javne politike i stvaranju okruženja povoljnog za poslovanje. Takođe podržavamo postizanje bolje usklađenosti između potražnje za radnom snagom na tržištu rada i ponude radne snage. Podrška takođe obuhvata napore da se poveća dostupnost pristupačnih kredita kako bi se omogućio postepen prelazak sa ovisnosti od razvojne pomoći na komercijalno finansiranje.

Demokratija, ljudska prava i vladavina zakona

Švedska podržava jačanje demokratije, povećanje poštovanja ljudskih prava i razvijanje vladavine zakona sa naglaskom na jačanje javne uprave i pravosuđa, kao i povećanje uživanja ljudskih prava, jačanje prava te jačanje mogućnosti za ostvarivanje demokratskog uticaja, uključujući i jednakost polova. Ova oblast dobija najveći dio podrške koju Švedska pruža Bosni i Hercegovini. Podrška je široka i kombinuje pitanja koja su bitna za Švedsku sa ravnotežom između podrške nosiocima prava i nosiocima dužnosti. Na taj način jačamo sposobnost države i entiteta da garantuju prava.

To je uravnoteženo pružanjem velike podrške akterima civilnog društva radi njihovog osnaživanja u zagovaranju i inistiranju na ljudskim pravima. Podrška se fokusira na zakonske reforme, rodnu ravnopravnost, borbu protiv korupcije, prava djece i osoba sa invaliditetom.

Putem regionalne podrške jačaju se prava romske manjine. Pored toga, obimna podrška se pruža u reformi javne uprave, pri čemu švedski organi vlasti kroz partnerske „twinning“ odnose sa svojim kolegama u Bosni i Hercegovini razmjenjuju informacije o švedskim metodama rada i iskustvima u prilagođavanju Evropskoj uniji. Švedska takođe podržava provođenje EU regulativa na opštinskom nivou i nivoima lokalnih samouprava.

Okoliš
i klima

Švedska podrška obuhvata inicijative za povećanje ulaganja Bosne i Hercegovine u okolišnu infrastrukturu i za njihovu dugoročnu održivost, uz pridržavanje direktiva EU kojima je uređena oblast okoliša i klime. Švedska se posebno fokusira na prečišćavanje otpadnih voda, upravljanje čvrstim otpadom, kvalitet zraka i opasni otpad. Nastojimo ojačati kapacitete Bosne i Hercegovine da prima i implementira finansijska sredstva od međunarodnih finansijskih institucija i Evropske unije. To je nadopunjeno podrškom razvoju politika zaštite okoliša i klime u zemlji u obliku konkretnih akcionih planova te podrškom jačanju uloge civilnog društva u pozivanju vlade na odgovornost, kao i podizanjem svijesti i posvećenosti građana zemlje u oblasti zaštite okoliša.

Mirna i inkluzivna
društva

Ovo je nova oblast u strategiji Zapadnog Balkana i Turske 2022-2027. Strategija razvojne saradnje za BiH ima za cilj stvaranje boljih uslova za odnose pomirenja i procese za prevenciju sukoba i nasilja. Podrška u ovoj oblasti može biti primjer okupljanja mladih bez obzira na geografsko i etničko porijeklo ili kroz podršku organizacijama koje koordiniraju pronalaženje nestalih osoba iz predhodnih sukoba.